EN

הכשרת מנחים לקבוצות PHOTO IS:VOICE

2.2.2018 בשעות 10:00 - 13:00
תל אביב

הפעילות החברתית של פסטיבל הצילום במסגרת עמותת פלטפורמה מתבססת על שיטת PHOTO IS:VOICE. שיטה זו הינה מתודולוגיה חדשה המתפתחת בשנים האחרונות ומטרתה העיקרית – סיוע לאוכלוסיות וקהילות שונות להשמיע את קולן, למחות, לשתף ולספר את סיפורן – באמצעות מדיום הצילום. הנחות העבודה שלנו מבוססות על הרעיון כי בני אדם הינם מומחים בחייהם, שותפים ביצירת הידע וחופשיים לבטא אותו כחלק מתהליכי העצמה והתפתחות אישית וחברתית. בקורס נחווה את התהליך באופן אישי במסגרת הקבוצה ובמקביל נלמד כלים שיאפשרו לנו להנחות קבוצות בשיטת PHOTO IS:VOICE – תתאפשר התנסות מעשית בהדרכת קבוצות במגוון עמותות שיוצעו על ידי צוות הפסטיבל. מי שיבחר בהתנסות זו יקח חלק בשיתוף הפעולה עם כ50 קהילות שקולותיהם הוצגו ביותר מ30 תערוכות במסגרת הפסטיבל, לצד תערוכות נוספות ונחשפו למעל 150,000 מבקרים וצופים.

הקורס מיועד לכאלה המעוניינים להתנדב עם אוכלוסיות שונות וחיזוק תהליך העצמתן, לאנשי מקצוע מתחום ההנחיה וההדרכה המעוניינים לרכוש כלי נוסף למערך הידע והעבודה שלהם ולבעלי עניין בצילום המתעניינים בתהליך אישי-קבוצתי של ביטוי הקול העצמי וקול האחר. למעוניינים בכך תתאפשר פעילות המשך שתוקדש ליישום בפועל של השיטה הנלמדת באמצעות התנדבות במסגרות קהילתיות המוצעות על ידינו – הדרכת צילום חברתי בפרויקטים בכל הארץ.

מנחות:
ד”ר רבקה הלל לביאן – ראש תואר שני לחינוך מיוחד במכללת לוינסקי
כרמלה קיט – אמנית צילום, מנחת קבוצות בכירה, מלמדת במכון מופת
טלי מאייר – צלמת דוקומנטרית, זוכת “סדרת השנה” בתערוכת עדות מקומית 2017

מטרות הקורס:
*היכרות עם המתודה PHOTO IS:VOICE והתאוריות העומדות בבסיסה *העצמה אישית של חברי הקבוצה באמצעות התנסות קבוצתית בתהליך *הכשרת המשתתפים כמנחי צילום לקבוצות ואפשרות לתרגול מעשי *העצמה חברתית של קהילות בהן המשתתפים יבחרו להתנדב *הקניית כלים וביסוס אתיקה לצילום חברתי – דילמות ועקרונות *הדגשת חשיבות הקשר בין הטקסט והתמונה – כתיבה בעקבות הצילום *חשיפה למחקרים וחומר תיאורטי על שיטת – PHOTO IS:VOICE מהארץ ומהעולם. *השתלבות בקהילת PHOTO IS:VOICE המתפתחת וגדלה בארץ.

מפגש 1 – עקרונות ה PHOTO IS:VOICE הכרות עם הקבוצה והמנחים, חשיפה לבסיס התאוריות של PHOTO IS:VOICE, דוגמאות מהארץ והעולם, תחילת תהליך העבודה האישי במסגרת הקבוצה.

מפגש 2 – השמעת הקול מהי השמעת קול בשבילי? מה הייתי רוצה להשמיע? איך משמיעים קול באמצעות צילום? איך משמיעים את קולו של האחר? איך עוזרים לו להשמיע את קולו באמצעות צילום? תוך כדי התנסות נעזר ונדבר על גישתו של פאולו פרירה והתאוריות הפמיניסטיות.

מפגש 3 – קול ותמונה שפת הצילום, צילום תיעודי וצילום חברתי – כלי למבע יצירתי, העצמה ומוביל שינוי. הכרות עם הגישה הנרטיבית כגישה לחיים : נתרגל את הגישה הנרטיבית בשילוב עם צילום. במפגש זה נעסוק במקורות הכוח שלנו.

מפגש 4 – תמונה וטקסט המשך התרגול של הגישה הנרטיבית בשילוב עם צילום. במפגש זה נעסוק בקשיים ובבעיות שלנו, נתרגל זיהוי וניסוח הבעיה ותרגום שלה באמצעות דימויים. עוד נעסוק בכתיבה כחלק מתהליך ה PHOTO IS:VOICE ונעמוד על החשיבות והעוצמה העולה מהקשר של תמונה וטקסט.

מפגש 5 – צילום והנחייה PHOTO IS:VOICE אתיקה של צילום חברתי, חשיבות אג’נדה וזהות בצילום, צילום סלולארי. מפגש עם מנחה PhotoVoice ותיק ולמידה מתוך התנסות מעשית שלו בהנחיית קבוצות בשיטה זו – תיאום ציפיות, הבנת הקשר הפעילות בשטח והתרשמות מאפשרויות הפעילות לקראת מעבר לאוריינטציה של הנחייה.

מפגש 6 – ביסוס אמון ויצירת קשר עם קבוצה כלים ומיומנויות בהנחית קבוצת PHOTO IS:VOICE ביסוס אמון, יצירת קשר, פיתוח שפה, הקשבה. נסקור את האתגרים שבכניסה לקבוצה ותחילת עבודה בה ונמצא פתרונות ונקודות אחיזה.

מפגש 7 – תפיסת תפקיד המנחה כלים ומיומנויות בהנחיית קבוצת PHOTO IS:VOICE עיצוב תפיסת תפקיד המנחה, הזדמנויות והתמודדות עם אתגרים בתהליך של היחיד והקבוצה, התכווננות לקראת בניית מערך מפגשים שיטיב עם משתתפי הקבוצה השונים ויאפשר מקום לכל אחד.

מפגש 8 – חשיבותו של משוב ואיסוף החומרים מפגש סיום: אתיקה של מנחה, חשיבות הענקת המשוב שלנו כמנחים, איסוף החומרים, גיבוש מסקנות אישיות וקבוצתיות ופרידה.

פרקטיקום. למעוניינים בהנחיה בסוף הקורס יוצעו מספר אפשרויות לעמותות בהן ניתן להתנדב דרך PHOTO IS:RAEL הכוללות מפגשי ליווי ללא עלות נוספת. משתתפים אשר ירצו לקיים פעילות התנדבותית בעמותה / גוף אחרים וירצו במפגשי ליווי יוכלו לעשות זאת בעלות נוספת של 750 ש״ח לארבעה מפגשים בני שעתיים.

______________________
עלות הסדנא : 1950 ש"ח
*מדיניות ביטולים : ביטול של 14 יום או פחות מתחילת הסדנה יגרור חיוב של 15%.
ביטול לאחר המפגש הראשון יחויב ב- 45% מסכום הסדנה. לאחר המפגש השני לא יינתנו החזרים כספיים.