EN

המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות

תל אביב

צילום בעם ו-PHOTO IS:RAEL פותחים את המחזור הראשון של המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות. צילום בעם ופסטיבל הצילום הבינלאומי פותחים את המחזור הראשון של המסלול השנתי ללימודי צילום ואמנות. מסלול לימודים ייחודי אשר משלב בין הקניית יכולות טכניות ופרקטיקות צילום מתקדמות לבין שימוש במדיום הצילומי כפלטפורמה לביטוי אישי ולחשיבה ביקורתית. במהלך שנת הלימודים יירכשו המשתתפים ידע תיאורטי וכלים מעשיים אשר יאפשרו להם לפתח וליישם כיווני מחשבה ויצירה חדשים במרחב הפעולה שמציע המדיום הצילומי. סגל המרצים של המסלול השנתי מורכב ממיטב הכוחות בזירת הצילום והאמנות – אמנים פעילים, אוצרים, צלמים מסחריים ומרצים בבתי ספר גבוהים לצילום.

פרטי המסלול

תחילת הלימודים – אוקטובר 2018
הלימודים מתקיימים אחת לשבוע בימי שלישי בין שעות 9:30-18:00
היקף המסלול – 24 ימי לימוד מלאים.
הסטודנטים בתכנית יציגו את עבודתם הסופית בתערוכת גמר בסוף השנה
הסטודנטים במסלול יהיו זכאים ל-12 מפגשי אמן נוספים, שאינם כלולים בתוכנית המסלול השנתית, כחלק ממועדון הצילום של PHOTO IS:RAEL

הצטרפות למסלול השנתי מותנית בראיון קבלה ותיק עבודות
מספר המשתתפים מוגבל

סמסטר א

מתודיקה של הצילום. מרצה: הדס בור. העמקת הידע, ההבנה והניסיון המעשי בשלושת חומרי הגלם אשר משמשים כאבות המזון של הצילום – הפריים הצילומי, האור, והצבע. משתתפי הקורס ירכשו כלים אשר יאפשרו להם לפתח את היצירתיות ולשכלל את המיומנויות הטכניות. במהלך הקורס נבין את המשמעויות השונות של הפריים הצילומי, נלמד את סגולותיו והשפעתו של האור על הצילום, ונחקור את תורת הצבע על מנת להשתמש בו באופן מודע ומושכל. הקורס מורכב מהרצאות תיאורטיות, תירגולים מעשיים וניתוח עבודות של משתתפי הקורס.

 השפה הצילומית. מרצה: דיוי בראל. פיתוח שפה אישית ושיכלול יכולת הביטוי דרך המדיום הצילומי. המפגשים כוללים לימוד וחקירה של המרכיבים הויזואליים, הטכניים, התיאורטיים והאינטואיטיביים של השפה הצילומית, חשיפה לגישות וסגנונות בצילום, התנסות בז'אנרים השונים וניתוח עבודותיהם של משתתפי הקורס. במהלך הסמסטר יעבדו המשתתפים על פרויקטים אישיים אשר יאפשרו להם חופש יצירתי והבנה עמוקה של המרכיבים החזותיים, הרעיוניים והרגשיים בעבודתם. משתתפי הקורס יתנסו בשלבי העבודה השונים – צילום מתמשך של נושא אישי, בחירת הצילומים, עריכה ובניית סדרה צילומית, אופני תצוגה ותלייה.

ז׳אנרים בצילום. מרצה: שרה פילר. המדיום הצילומי עבר ועודנו נתון בתמורות ובשינויים מראשית קיומו ועד עצם היום הזה. אין סוף הלידי כסף ופיקסלים נחשפו לאור מאז צילם לואי דאגר את מצחצח הנעליים במאה ה19. שנים רבות נאבק הצילום על זכותו לאוטונומיה והכרה בעולם האמנות וכיום אין עוררין על מקומו וחשיבותו בתרבות ובאמנות העכשווית. הסדנא מורכבת מסדרת הרצאות אשר בוחנות נושאי חתך במדיום הצילומי מראשיתו ועד לצילום העכשווי. בכל אחת מההרצאות יבחן אחד מן הז'אנרים של הצילום: התפתחותו לאורך השנים, לצד היכרות עם מגוון צלמים הפועלים במסגרתו, תוך מתן דגש על גישות סגנוניות ותפיסות תרבותיות המשתנות עם הזמן והמיוצגות באמצעותו.

צילום סטודיו. מרצה: שגיא שועלי. קורס צילום סטודיו מקנה ניסיון מעשי בעבודה עם ציוד סטודיו מיקצועי ושליטה באור ובסוגי תאורה מגוונים. באמצעות הרצאות תיאורטיות, הדגמות ותירגולים מעשיים בסטודיו משתתפי הקורס לומדים ומתרגלים את השלבים בתיכנון הצילום, מתנסים בתיפעול ציוד סטודיו מגוון ומתרגלים שיטות עבודה נכונות.

אמנות רב תחומית – סדנת טקסט תמונה. מרצים: טל גורדון ודיוי בראל. לאורך הסדנא יתנסו הסטודנטים בעקרונות של תהליך יצירתי כפול בין צילום ובין טקסט. חלק מהמשתתפים ייקחו את העקרונות הללו לכתיבה, חלק יאמצו אותם בעבודת הצילום, וחלק ימצאו את נקודת החיבור בין מילה לתמונה, המייצגת את קולם היצירתי באופן המדויק ביותר.

סמסטר ב

עיבוד תמונה. מרצה: הדס בור. הקניית ידע ונסיון מעשי בתהליכי עבודה בתוכנת לייטרום: שיטות ארגון וניהול כמויות גדולות של תמונות, עבודה עם קבצי raw, תיקוני צבע וחשיפה, שיפור חדות, ניקוי רעשים, סטיות עדשה ועוד. לייטרום הינה התוכנה האולטימטיבית לצלמים. התוכנה פותחה על ידי חברת Adobe כפתרון כולל שעונה על הצרכים המדויקים של הצלם בתהליך הפוסט צילומי.

צילום פורטרטים. מרצה: יונתן בלום. קורס צילום פורטרטים מקנה את הידע הרב והמגוון הנדרש מצלם הפורטרטים. באמצעות הרצאות, תרגולים מעשיים וצילום בשטח, יתמודדו המשתתפי הנושאים הבאים: מחקר מקדים כהכנה לצילום, בחירת הלוקיישן לצילום, בניית סטודיו נייד בשטח, עבודה מול מצולם, שיקולים בבניית הפריים והקומפוזיציה, שימוש מושכל באור יום, צילום פורטרט בחלל פנים ובנוף אורבני. המפגשים בכיתה יוקדשו לדיון וניתוח עבודות המשתתפים ולסקירה של צלמי פורטרטים מראשית הצילום ועד לצילום העכשווי.

קורס הנחייה מרכזית. מרצים: שרה פילר ודיוי בראל. באמצעות עבודה מתמשכת על גופי עבודה אישיים ישכללו הסטודנטים את דרכי הביטוי במדיום הצילומי וייפתחו שפה אישי. הסטודנטים ישלבו עבודה מעשית, ביקורת עבודות, לימוד ודיון תאורטי במבחר נושאים במטרה לפתח את יכולות הביטוי האישי שלהם במדיום הצילומי. במסגרת הקורס ירחיבו המשתתפים את ההתנסות הרעיונית והמחשבתית בצילום דרך הרצאות פרונטאליות אודות אמנים – צלמים בולטים מהמאה העשרים ועד היום, ועד דרכי ראייה חדשות ומקוריות לאפשרויות שמציע המדיום.

כאן ועכשיו – צילום מקומי בעידן של משבר. מרצה: יאיר ברק. סדרה של שש הרצאות אשר באה לבחון סוגיות מרכזיות בצילום הישראלי בשלושת העשורים האחרונים. במרכז הדיון נתייחס לאספקטים של זהות, של נוף ושל התבוננות רפלקסיבית אל תוך המדיום, כפי שבאים לידי ביטוי בעבודתיהם של אמנים/יות מקומיים בשדה הצילום.

אמנות רב תחומית – צילום פוגש מחול. מרצה: אייל לנדסמן. חקירת האתגר ותרגול בפועל של צילום מחול והחיבור בין תנועה לצילום. שני תחומי יצירה אלו המנוגדים במהותם מהווים פתח לחקירה ויצירה משולבת. המפגשים בשיתוף רקדנים וכוריאוגרף.

צוות המרצים:

דיוי בראל. מייסד צילום בעם, אמן ומרצה לצילום. חבר בגלריה אינדי, גלריה שיתופית לצילום. בוגר המחלקה לצילום במכללת הדסה, ירושלים.
שרה פילר. מורה לצילום ומרצה לתולדות הצילום. לימדה בין השאר בחוג לצילום במכללת הדסה, בחשיפה בית הספר לאמנויות של האוניברסיטה הפתוחה ובצילום בעם.
יונתן בלום. צלם עיתונות ומגזין, מתמחה בצילום פורטרטים. צילם לעיתונים ולמגזינים שונים ביניהם: חדשות, את, ג'רוזלם פוסט ועוד. כיום מצלם לסאנדיי טיימס, ולמוספים השונים של ידיעות אחרונות. מוציא ספרי צילום ומציג בתערוכות שונות.
הדס בור. צלמת מיסחרית מתמחה בפרסום ובצילום תעשייתי. בעלת ניסיון רב בהוראת צילום ועיבוד תמונה. מלמדת במיסגרות לימוד מגוונות.
יאיר ברק. סיים בהצטיינות את לימודיו במחלקה לצילום בבית הספר לאמנות "קמרה אובסקורה" בתל אביב. מקים המחלקה לצילום בבית הספר "מנשר לאמנות" בתל אביב. ב-2008 למד במסגרת תכנית התואר השני לאמנות ב-"Bard College" בניו יורק. כיום מרצה בכיר ועומד בראש לימודי האמנות המעשיים במחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים.
אייל לנדסמן. מנכ״לֹ ומנהל אמנותי של PHOTO IS:RAEL.
שגיא שועלי. מייסד צילום בעם. צלם ומרצה לצילום. בעל ניסיון רב בצילום ובהוראה. בוגר החוג לצילום במכללת הדסה, ירושלים.
טל גורדון. מוזיקאית, זמרת יוצרת, מגישת תכניות תרבות בטלוויזיה, זוכת פרס אקו"ם על אסופת טקסטים, מנחת סדנאות כתיבה וכיתות אמן במסגרות שונות.